Olejowanie włosów to niezwykle popularny zabieg, który stanowi wspaniałe uzupełnienie codziennej rutypielęgnacyjnej. Przy doborze odpowiednich produktów możemy doskonale włosy odżywić i wzmocnić, tak by były zdrowsze i zyskały piękny wygląd. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie olejowałaś włosów i nie do końca wiesz, jak się za to zabrać, poniżej przedstawiamy prosty poradnik. Podpowiemy, jaki olejek do włosów wybrać, na jaką metodę olejowania postawić i jak dbać o włosy, by te były gładkie i lśniące. Nie zabraknie też tutaj gwiazdy marki Roskosh – czyli gumki olejówki. Poznaj bliżej jej właściwości!
Czym właściwie jest olejowanie włosów?
Chociaż o olejowaniu mówi się zdecydowanie najwięcej przez ostatnie kilka lat, m.in. ze względu na trend określany mianem włosingu, to jednak zabieg ten był znany już od starożytności. Już w tych czasach Egipcjanki, Hinduski oraz mieszkanki Bliskiego Wschodu decydowały się na odżywienie swoich włosów przy pomocy olejków nakładanych na ich całą długość. Dziś na nowo odkrywamy właściwości poszczególnych olejów i przekonujemy się, jak zbawcze jest ich działanie w kontekście stanu naszej fryzury.
Olejowanie to zatem nic innego, jak nakładanie wybranego olejku – lub mieszanki olejków – na całą długość włosów, a często nawet i na skórę głowy. To niezwykle prosty sposób na wygładzenie i wzmocnienie włosów, niezależnie od tego, czy są one wysokoporowate, średnioporowate czy może niskoporowate. Na taki zabieg decydujemy się regularnie, choć nie jest on elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Zaleca się raczej, aby stosować go np. raz w tygodniu.
Olejowanie włosów – efekty
Co daje olejowanie włosów? Jak się okazuje, zalet tego rozwiązania jest naprawdę wiele. Oczywiście sporo zależy od tego, który konkretnie olej do włosów postanowimy nałożyć, jednak warto podkreślić, że większość z nich to cenne źródło witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Systematycznie wykonywane olejowanie może zapewnić m.in.:
- dogłębne nawilżenie włosów i utrzymanie jego właściwego poziomu;
- intensywne odżywienie;
- regenerację zniszczonych bądź osłabionych pasm;
- widoczne wygładzenie, m.in. poprzez domknięcie łusek włosowych, które stanowią ich naturalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi;
- blask;
- ułatwienie rozczesywania, zmniejszenie puszenia się i elektryzowania;
- wzmocnienie i zapobieganie łamaniu się, rozdwajaniu i wypadaniu;
- ochronę przed uszkodzeniami.
To tak naprawdę tylko niektóre powody, dla których warto regularnie nakładać olej na włosy. Co istotne: już po pierwszym takim zabiegu będziemy mogły dostrzec rezultaty!
Jak zrobić olejowanie włosów?
Istnieje kilka sprawdzonych metod na to, jak olejować włosy. Do najpopularniejszych należy metoda na sucho, na mokro oraz na podkład nawilżający. Zanim jednak omówimy je sobie bardziej szczegółowo, warto poznać kilka podstawowych zasad, o których dobrze pamiętać niezależnie od tego, w jaki ostatecznie sposób będziemy aplikować olej.
Przede wszystkim: wybrany olejek do włosów możesz nałożyć na całą długość pasm lub tylko od połowy albo nawet na same końcówki. Wszystko zależy od tego, jak bardzo Twoje włosy potrzebują takiego odżywienia – być może wyłącznie końce są nieco osłabione i przesuszone. Oprócz tego olej do włosów może być stosowany również na skórę głowy, jednak posiadaczki szybko przetłuszczających się włosów powinny z tym uważać. Zbyt duża ilość olejku może doprowadzić do wzmożonej produkcji sebum.
Ile trzymać olej na włosach? Aby rzeczywiście osiągnąć pożądany efekt, powinno to być minimum 30-40 minut, ale jeśli dysponujesz większą ilością czasu, olejek można zmyć dopiero po upływie ok. 3 godzin. Włosom szczególnie zniszczonym i osłabionym rekomenduje się też wykonanie od czasu do czasu olejowania włosów na noc. Wówczas należy się upewnić, że czepek na głowie dobrze zabezpiecza pościel przed zabrudzeniem.
Oprócz tego trzeba pamiętać, że sam szampon nie wystarczy, aby zmyć olej z włosów. Olejki posiadają zbyt tłustą konsystencję, by dały się usunąć przy pomocy zwykłego detergentu. Dlatego najpierw dobrze jest zemulgować olej, np. za sprawą odżywki, a dopiero później użyć ciepłej wody i delikatnego szamponu.
Olejowanie włosów na mokro
Dla wielu osób olejowanie na mokro jest skuteczniejsze, ponieważ olejki mogą łatwiej wniknąć w głąb włosa. Jak nakładać olej na włosy w tym przypadku? Najpierw należy umyć głowę delikatnym szamponem, a następnie odsączyć z wilgoci (pasma nie powinny ociekać wodą, bo olej może spłynąć wraz z nią). Później aplikujemy wybrany olej na całą długość włosów i pozostawiamy na minimum 30-40 minut. Głowę można dodatkowo owinąć ręcznikiem lub czepkiem, co wytworzy wyższą temperaturę i usprawni wchłanianie się olejku.
Oprócz tego metodę na mokro często łączy się z tzw. olejowaniem na odżywkę, czyli kiedy na wilgotne włosy aplikujemy najpierw odżywkę, a dopiero później olej. Dla wielu osób to świetna opcja na dodatkowe odżywienie i nawilżenie włosów.
Olejowanie włosów na sucho
W tej metodzie olej do olejowania włosów aplikuje się bezpośrednio na suche włosy bez ich wcześniejszego mycia. Należy jednak pamiętać, aby nie były one zbyt przetłuszczone oraz by nie znajdowały się na nich pozostałości po kosmetykach do stylizacji. Olej rozgrzewamy w dłoniach i nakładamy na pasma, a później pozostawiamy na przynajmniej 30-40 minut. Ten sposób jest bez wątpienia najmniej czasochłonny, może sprawdzić się u osób początkujących, które dopiero rozpoczynają przygodę z olejowaniem, albo u takich, które nie mają za wiele czasu na dodatkowe zabiegi z zakresu pielęgnacji włosów.
Olejowanie włosów na podkład
Inną popularną metodą olejowania jest wcześniejsze zaaplikowanie na pasma nawilżającego podkładu – bardzo często jest to żel aloesowy, ale nierzadko również hydrolat. To nieco podobny sposób do wspomnianego wcześniej olejowania na odżywkę. Tutaj też dodatkowo nawilżamy włosy, wzmacniając działanie wybranego olejku. Należy pamiętać, że musimy na to poświęcić odrobinę więcej czasu, bo najpierw włosy muszą zostać dokładnie pokryte podkładem (w przypadku żelu aloesowego zaleca się jego delikatne wczesanie w pasma).
Gadżety do włosów pomocne przy olejowaniu
Masz już wybrany olejek do włosów lub mieszankę olejków i zdecydowałaś się na konkretną metodę przeprowadzenia tego zabiegu? Warto też wcześniej przygotować sobie akcesoria, za sprawą których olejowanie włosów będzie przyjemniejsze i przebiegnie niezwykle łatwo, nawet jeśli wykonujesz je po raz pierwszy.
Dobrze będzie wyposażyć się m.in. w grzebień z szerokimi ząbkami. Nie jest to obowiązkowe, jednak może się okazać przydatne wówczas, gdy przed olejem nakładasz podkład w postaci żelu aloesowego bądź odżywkę. Wczesanie kosmetyku w pasma zagwarantuje, że formuła będzie rozprowadzona równomiernie.
Czepek to również gadżet, który jest niezwykle funkcjonalny. Przede wszystkim, jak już wspominaliśmy wyżej, założenie go na głowę po aplikacji oleju pozwoli wytworzyć ciepło, które wzmacnia efekt zabiegu. Dodatkowo czepek będzie wręcz niezbędny, jeśli stawiasz na olejowanie włosów na noc. Zapobiegnie on zabrudzeniu pościeli olejkiem.
Dodatkowo wiele kobiet, szczególnie tych o długich i gęstych włosach, decyduje się upiąć włosy na czas olejowania. Dzięki temu tłusta formuła nie przedostaje się na ubranie i łatwiej też zająć się czymś innym, podczas gdy zaaplikowany olej zaczyna działać. Jeśli jednak zwykle używasz w tym przypadku klasycznej gumki, z pewnością szybko zauważysz, że później trudno jest ją dobrze doprać. Ponadto jej materiał, siłą rzeczy, wchłonie odrobinę produktu.
Rozwiązaniem na to są gumki olejówki marki Roskosh. Są one wykonane z mieszanki kilku różnych tkanin: poliestrowych, poliamidowych oraz bawełnianych. Choć gumka jest tak samo elastyczna jak jej tradycyjne odpowiedniki, wykorzystanie takich włókien spowodowało, że nie absorbują one wody, a także tłustych konsystencji – w tym właśnie olejków. Tym sposobem nawet odrobina produktu się nie zmarnuje, ponieważ olej pozostanie na włosach, zamiast zostać częściowo wchłonięty przez gumkę.
Dodatkowo olejówki Roskosh są bardzo łatwe do utrzymania w czystości, wystarczy woda i delikatny detergent. Możesz po nią sięgać przy każdym olejowaniu włosów bez obawy, że po jakimś czasie jej stan ulegnie pogorszeniu. Zamiast niszczyć klasyczne gumki, wybierz właśnie olejówkę, która po szybkim umyciu i wysuszeniu będzie ponownie gotowa do użycia.
Jaki olej do olejowania włosów wybrać?
Mówiąc o pielęgnacji włosów w postaci olejowania, nie sposób nie wspomnieć o popularnych olejach, które często są wykorzystywane do tego zabiegu. Który z nich będzie najskuteczniejszy? Wiele zależy od tego, jakiego typu są Twoje włosy. Ze względu na porowatość dzielimy je na trzy rodzaje: wysokoporowate, średnioporowate oraz niskoporowate.
Olej do włosów wysokoporowatych
Włosy wysokoporowate to takie, których łuski są mocno rozchylone od łodygi włosa. Jak mogłaś przeczytać wyżej – te łuski stanowią naturalny pancerz ochronny, który zabezpiecza włosy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Ich znaczne rozchylenie powoduje, że są bardziej narażone na uszkodzenia, a w dotyku bywają szorstkie i suche. Włosy wysokoporowate mają tendencję do puszenia się i elektryzowania. Olejowanie jest dla nich bardzo cennym zabiegiem, ponieważ pozwala je dociążyć i wygładzić.
Bardzo często włosy wysokoporowate są kręcone, ale nie jest to reguła. Dodatkowo o wysokiej porowatości mowa też najczęściej w kontekście włosów rozjaśnianych i regularnie farbowanych. W ich przypadku najlepiej sprawdzą się m.in.:
- olej konopny;
- olej z czarnuszki;
- olej z wiesiołka;
- olej słonecznikowy;
- olej arganowy;
- olej lniany;
- olej z pestek malin.
Olej do włosów średnioporowatych
Włosy średnioporowate również charakteryzują się pewnym rozchyleniem łusek, ale jest ono mniejsze niż w przypadku „wysokoporów”. W związku z tym łatwiej uzyskać na nich efekt tafli i odpowiednia pielęgnacja jest w stanie im zapewnić wszystko to, co najpotrzebniejsze. Jednocześnie łatwo jest tutaj dopuścić do sytuacji, kiedy i włosy średnioporowate zaczną się przesuszać i puszyć. Oprócz tego wśród włosów średnioporowatych często znajdziemy włosy z tendencją do delikatnego falowania się.
Mimo że „średniopory” są całkiem łatwe w stylizacji, to jednak szybko chłoną wilgoć z otoczenia, a jednocześnie proces ich suszenia jest dość długi. Odpowiedni olejek do olejowania włosów jest tutaj bardzo istotny, bo wybór niewłaściwego może przesadnie je obciążyć. Najbardziej rekomendowane są m.in.:
- olej rycynowy;
- olej z awokado;
- olej arganowy;
- olej rzepakowy;
- olej ze słodkich migdałów;
- olej sezamowy;
- olej z pestek moreli.
Olej do włosów niskoporowatych
Włosy niskoporowate posiadają z natury domknięte, przylegające do łodygi włosa łuski. Oznacza to, że są naturalnie gładkie i lśniące, nie sprawiają zatem większych problemów podczas rozczesywania i układania. Jednocześnie należy pamiętać, że ich codzienna pielęgnacja nie jest pozbawiona pewnych wyzwań. Zdarza się, że posiadaczki włosów niskoporowatych skarżą się na brak objętości i odbicia u nasady, przez co pasma wydają się nieco oklapnięte.
Ze względu na charakter włosów niskoporowatych przy ich olejowaniu zalecane są olejki o małych cząsteczkach, tak by mogły one wniknąć w głąb włosa. Oprócz tego należy uważać z ilością, ponieważ „niskopory” łatwo jest obciążyć i sprawić, że będą wyglądały na przetłuszczone. Najczęściej stawia się m.in. na:
- olej kokosowy;
- masło shea;
- olej palmowy;
- masło kakaowe;
- masło mango;
- olej z pestek granatu;
- olej babassu.
Jak widać, olejowanie włosów to całkiem prosty w wykonaniu zabieg, który niemal natychmiastowo zapewnia widoczne efekty. Jeśli wciąż poszukujesz idealnej rutyny pielęgnacyjnej i zastanawiasz się, jak zadbać o włosy, być może to właśnie olejowanie stanowi tutaj brakujący element. Staraj się przyglądać swoim włosom i odpowiadać na ich potrzeby, dobierając odpowiedni olej lub mieszankę olejków. Olejowanie może być wspaniałym momentem relaksu! I pamiętaj – gumka olejówka od Roskosh to Twoja przyjaciółka w trakcie tego małego SPA dla włosów.
Julia Deja