Nawet jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów, z całą pewnością słyszałaś już o ich olejowaniu. Ten dość prosty, ale za to niezwykle skuteczny zabieg możesz z powodzeniem wykonywać we własnym domu. Dobór właściwego oleju, rozpoznanie porowatości swoich włosów, poprawne proporcje – tego wszystkiego możesz się nauczyć metodą prób i błędów. Oczywiście pomocne będą porady doświadczonych włosomaniaczek, a oprócz tego akcesoria ułatwiające rytuały pielęgnacyjne. Jednym z nich jest gumka do olejowania włosów, ręcznie robiony produkt, który powstaje w pracowni Roskosh. Dlaczego warto mieć olejówkę?

Kilka słów o olejowaniu włosów

O tym, jak olejować włosy, opowiemy jeszcze dokładniej w kolejnym wpisie. Jednak ten artykuł też nie może się obejść bez kilku podstawowych informacji. Jak sama nazwa na to wskazuje, olejowanie polega na nałożeniu wybranego oleju na włosy w celu ich głębokiego odżywienia, nawilżenia, wzmocnienia i wygładzenia. Wiele olejków do włosów jest dostępnych od ręki w drogeriach, aptekach czy nawet w sklepach spożywczych, oprócz tego na sklepowych półkach możesz też znaleźć gotowe mieszanki.


Olejowanie włosów najczęściej wykonuje się przed ich myciem. Olej do włosów możesz nałożyć bezpośrednio na pasma, jednak często stosowaną metodą jest tzw. olejowanie na podkład, które bywa też określane olejowaniem na mokro. W tym przypadku przed zastosowaniem oleju aplikujemy inny produkt – popularne jest olejowanie na hydrolat lub czysty żel aloesowy. To pozwala dostarczyć włosom dodatkowego zastrzyku odżywienia.


Domowy zabieg olejowania włosów to kluczowy element pielęgnacji, czyli odpowiedzi na pytanie, jak dbać o włosy. Ale poza odpowiednim olejkiem oraz podkładem (jeśli chcesz wykonać olejowanie na mokro), zdecydowanie warto wyposażyć się również w pomocne gadżety do włosów!


Czym jest gumka do olejowania włosów?

Gumka olejówka to bez wątpienia wyjątkowy produkt w Roskosh. To w naszej pracowni powstała jej koncepcja – w sierpniu 2021 roku gumka do olejowania włosów zyskała miano wzoru przemysłowego. Oznacza to, że jest to projekt stworzony od podstaw właśnie w Roskosh, a produkt tego typu nie pojawił się na rynku nigdy wcześniej.

Gumka do olejowania włosów powstała w odpowiedzi na potrzeby każdej włosomaniaczki, która pragnie świadomie zatroszczyć się o kondycję swoich włosów. To efekt zarówno rozmów ze specjalistkami w dziedzinie pielęgnacji włosów, jak i samodzielnego zgłębiania tego tematu przez twórczynię Roskosh. To połączenie funkcjonalności i estetyki. Obecnie dodatki do włosów nie tylko mają być przydatne – powinny także stanowić ozdobę, którą nosi się z dumą, zupełnie jak biżuterię.

Olejówki to gumki wykonane ze starannie dobranych tkanin, które nie absorbują wody, a także kosmetyków (nawet tych o tłustej formule) oraz olejów. Oznacza to, że po nałożeniu olejku na włos, możesz związać je naszą olejówką. W przeciwieństwie do standardowej gumki nie wchłonie oleju, a co za tym idzie – nie ulegnie przez to uszkodzeniu. Ponadto nie zmarnujesz nawet odrobiny kosmetyku, który zaaplikowałaś na pasma. Później, po skończeniu olejowania, łatwo będzie ją wyczyścić.Z czego są zrobione gumki olejówki i jak ich używać?

Każda gumka do olejowania włosów uszyta jest z materiału, który stanowi mieszankę tkanin poliestrowych, poliamidowych i bawełnianych. Za jej elastyczność odpowiada nie tylko skrywająca się wewnątrz guma, ale także dodatek elastanu. Dzięki temu bez problemu możesz związać nią nawet bardzo grube i gęste włosy. Ponadto materiał jest powleczony specjalną warstwą ochronną, co sprawia, że nie absorbuje on płynów, w tym olejków.

W sklepie dostępne są różnorodne warianty kolorystyczne gumek do olejowania włosów. Tym samym możesz wybrać ten model, który najbardziej trafia w Twoje upodobania. Każdy z nich posiada takie same właściwości: zabezpiecza włosy na czas olejowania. Zwykle olej na włosach trzymamy przez dłuższy czas, nawet przez kilka godzin. Warto je wówczas upiąć, aby uniknąć pobrudzenia ubrań i by nie przeszkadzały nam np. podczas pracy czy wykonywania domowych obowiązków.

A jak używać olejówki? To niezwykle proste. Po wybraniu odpowiedniego olejku i nałożeniu go na włosy, wystarczy je związać gumką w dowolny, najwygodniejszy dla Ciebie sposób. Może to być kitka czy też koczek na czubku głowy. W czasie gdy olej działa na pasma, Ty możesz się zająć dowolnymi obowiązkami lub po prostu oddać się przyjemnościom. Komfort noszenia olejówki w trakcie zabiegu olejowania jest na tyle duży, że już nie jedna klientka Roskosh zupełnie zapomniała o jej istnieniu i bez jej zdejmowania wybierała się na zakupy. Design każdej gumki sprawia, że na pierwszy rzut oka nie różni się ona od innych, typowo ozdobnych gumek typu scrunchie.

Jak czyścić gumkę olejówkę?

Gumkę do olejowania włosów Roskosh niezwykle łatwo jest utrzymać w czystości. O ile w przypadku klasycznej gumki całkowite usunięcie oleju z jej powierzchni byłoby bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, o tyle tutaj jest to bardzo prosty proces. Wystarczy umyć olejówkę pod bieżącą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu – żelu czy mydła. Po opłukaniu należy odsączyć ją za pomocą ręcznika papierowego, a następnie pozostawić do wyschnięcia.

Ważne! Pamiętaj, że gumki do olejowania włosów nie powinny być narażane na działanie wysokiej temperatury. Tkanina, która zostaje użyta do ich stworzenia, jest łatwopalna.


A czy Ty masz już swoją gumkę do olejowania włosów?

Gumki olejówki to w dużej mierze kwintesencja Roskosh. Ideą tej marki jest tworzenie wyjątkowych akcesoriów do włosów, które będą nie tylko funkcjonalne, ale także piękne. Te cechy nie muszą się ze sobą wykluczać, czego gumki do olejowania są najlepszym dowodem. Doskonale spełniają swoją funkcję, dopełniając rytuał olejowania, by był on skuteczny i przede wszystkim przyjemny. Jednocześnie każda z nich stanowi stylowy dodatek.

Warto jeszcze podkreślić, że specyfika materiału, z jakiego uszyte są olejówki, nie wpływa na komfort ich noszenia. Tkanina jest bardzo gładka, nie posiada wystających włókien, które mogłyby zahaczać o włosy. Dzięki temu zarówno wiązanie włosów, jak i późniejsze zdejmowanie gumki nie ciągnie kosmyków, wobec czego nie są narażone na żadne mechaniczne uszkodzenia.

Jeśli właśnie zagłębiasz się w świat świadomej pielęgnacji włosów, być może gumka do olejowania będzie jednym z Twoich pierwszych akcesoriów. A może olejowanie włosów znasz już od podszewki, jednak do tej pory nie miałaś okazji sprawdzić olejówki w praktyce. To może być prawdziwy game changer w Twojej domowej pielęgnacji. Poznaj bliżej jej zalety! Sprawdź też dostępne modele.


 Julia Deja